Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.


Meddelanden - grop

Sidor: [1]
1
Säljes / SV: S: Volvo 343 -81 B14 besiktad i 2 år.
« skrivet: mars 23, 2012, 21:57:39  »
Såld till min kusin i Ö-vik

2
Säljes / S: Volvo 343 -81 B14 besiktad i 2 år.
« skrivet: mars 11, 2012, 19:48:54  »
Blir tyvärr inte så att jag kan ha kvar min 343 -81.
Fin bil som klarat sig från rosten tack vare att den gått i Åsele på saltfria vägar.
Har nu rullat runt 14000mil. Naturligtvis finns pyssel då det inte är en ny bil.
3000:- vill jag ha för en bil som inte behöver besöka besiktningen på 2 år och är skattefri!
Skicka ett sms eller ring på 070 2109741
Bilen finns i Härnösand.
/ Peter

http://www.blocket.se/vasternorrland/Volvo_340_DL_nyligt_besiktad_och_skatterfri_39295141.htm?ma=1



3
Köpes / SV: isdäck
« skrivet: januari 27, 2012, 21:08:12  »
Det enklaste är nog att klämma dit några 15" däck. 13" är svåre att få tag på men det går. 14" är mycket svårare.
Jag lyckades hitta dåliga 13" men de är VÄLDIGT gamla. Nu för tiden är det 16" som rallyåkarna kör på men 15" går att få tag på till vettig peng. Lyckas du få tag på 2st 13" så köp dom och ha dom fram och sedan lägger du krutet på ett par fina 15". Bak finns det mer plats och fler fälgar som får plats. Själv har jag opelfälar som är 15 och de har gott om plats bak medan det är lite värre fram.

4
Teknik / SV: Blir aldig nöjd.
« skrivet: december 14, 2011, 19:38:09  »
Lufläckage finns det!
Svängade in till reservdelshandlarn i byn och bad om förgasarfotspackning och insugpackning. Ja visst kan du få det men inte utan att du får med hela sotningssatsen för totalt 7hundranågongting kronor!!!
Nä jag behöver bara de jag just nämnde sa jag igen. Men seddu det gick inte!

Vart hittar jag då packingar utan att behöva köpa allt? Någon som har ett bra tips?

5
Teknik / SV: Blir aldig nöjd.
« skrivet: december 12, 2011, 20:47:24  »
Jag är inne på luftläckage nu jag också. Ska fram med startgasen och testa mej fram vid tillfälle.

6
Teknik / SV: 340 dl -87 drar hemst mycket soppa!
« skrivet: december 11, 2011, 00:39:41  »
Jag kör själv med tändkablar från biltema till en Vw polo 1,4 så ja andra bilars/motorers kablar fungerar så länge anslutningarna är "rätt" :)

Angående motorgången så har jag exakt lika gång på min motor dock har jag inte märkt av någon förhöjd soppaförbrukning, inga 2 l/milen iaf men jag ska personligen se över min "tomgångsventil". Finns det ett intresse av att jag fotar och lägger in en beskrivning i forumet om hur man felsöker denna ventil samt hur man byter den? Tycks som att den frågan är återkommande så det kan vara bra att göra något permanent åt det :)

//SkyNard

Det vore trevligt att få se hur en felsökning på den går till. Gör nä!

7
Teknik / Blir aldig nöjd.
« skrivet: december 09, 2011, 23:31:45  »
Min lilla B14 med en hederlig förknasare blir jag aldrig nöjd med. Visst jag vet att det inte är någon insprutare med lambda och alla möjliga och omöjliga kännare och igenkännare.
Har labborerat med tändning hit och dit och bytt hela vägen från kondning till stift. Justerat gasare och och tomgång och tändning.
När ska man bli nöjd? Finkänslig som jag är så känner jag små ryckningar då jag ligger på 4an (4växlad) då jag håller 45/50 km/h. Jag som är kräsen och är sällan nöjd, är det något jag måste leva med?
Är inne på att plugga egr:en i hopp om lycka. Vad tror ni 300 veteraner om det? Tidigare har jag bara lekt led fuftkylda vw motorer och 2T skotermotorer. De får jag att gå som jag vill men inte denna enkla motor.
Visst den startar på stubinen och har en fin gång... men men... Vad säger ni? Kanske inte ett skit?

8
Teknik / Brytaravstånd
« skrivet: december 09, 2011, 18:24:00  »
Enkel fråga bara man vet svaret på den.
Vad ska brytaravståndet vara på min B14 från -81?
Har för mej att jag sett att det ska vara 0,40 någonstans, känns dock som mycket. Jag ställde den nu på 0,25 och det funkade bättre.

9
Teknik / SV: Volvo 360 Hastighetsmätare problem.
« skrivet: december 07, 2011, 21:42:42  »
På min 81a har det börjat jävlas också. Började med att jag vart utan mästare påväg till jobbet en morgon. Tog isär och inspekterade läget. Upptäckte att det inte fanns någon låsning för vajern i navkåpan. Drog ut vajern en bit och tryckte till från insidan av navet så lite mer av vajern kom ut och hoppades på att det skulle räcka. Jodå, det fungerade hela vägen hem. Nästa morgon nar jag skulle från gården då jag vänder och trixar så slutar den ett fungera igen. Men då jag kommer till en korsning där jag svängar höger fungerar den igen.
Ska hitta på någon bra lösning för vajern bara så ska problemet vara löst. Bara det att det ser inte ut som på bilderna i beskrivningen och det finns inget direkt att låsa den med. Men det ska nog ordna sig.

10
Teknik / SV: Tempproblem B14
« skrivet: december 07, 2011, 21:21:04  »
Jag har inte forskat vidare i det hela än då jag har haft fullt upp på jobbet och bilen hittar på andra saker som känns mer viktig för stunden. Så länge den blir varm så ställer jag just nu om hjärnan min just nu så jag fattar att den är varm. Ska finjustera lite annat innan jag ger mig i kast med tempgivaren.

11
Säljes / SV: Volvo 343 dl -82 9500mil
« skrivet: december 04, 2011, 10:01:11  »
Har du möjlighet att lägga upp en bild?
Ska förmedla vidare till en kompis som är lite sugen på en 340.

12
Projekt / SV: 340 turbo "isbil" -11
« skrivet: december 02, 2011, 22:14:24  »
Nej jag har inte provat dem än! Kommer att prova först på motorcykeln och sen på bilen. Jag tror att greppmässigt kan man nog lätt jämföra dem med rallydäck ifall man sätter dem i ett däck med mycket mönster, kan nog till och med vara ännu bättre än rallydäck.

Det jag har hört så ska de långa vara lika bra som finndubb på hojjarna och dom däcken är det grymt bra fäste i, man kan tex göra såhär:
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/photos-ak-ash1/v645/47/51/565542841/n565542841_1404461_1111.jpg

Vintern 2010/2011 skaffade jag mig en isbil med 13" däck. Letade som en idiot efter däck och fick till slut tag i 4 däck som bara var skit. Efter en lite till stunds letande så visade det sig att en kompis hade 4 fina som jag fick låna som satt på fälg som passade bilen (Mazda 323 -87). Allt eftersom säsongen gick dök jag på fler däck. Det slutade med att jag har 11 13" isdäck som ligger på lon i varierande skick. Vissa bra andra kass. Det jag vill bevisa är att bara man letar så går det att hitta. De dyker upp lite då och då på blocket. Men man får inte vara blyg att betala även för skitdäck eller så har man tur som jag Har inte betalat mer än 1500kr för alla däck.

Skruvdubben ni har som tips har jag hört inte håller för iskörning. Brukar bara sitta kvar några varv. På ATV och motorcykel är det kanske annat.
Ett alternativ jag var inne på ett tag var att köra med aningens för små snökedjor som man spänner fast med att släppa ut luften ur däcket och sedan pumpa hårt tills de fastnar.
Ännu ett alternativ som jag sett några få gör är att ta genomgående skruv med rejäl bricka och mutter på in och utsida. Slits tydligen de också väldigt mycket men billigt och otroligt fäste så länge de har rätt längd kvar.

13
Foto/Film / SV: 300 filmer
« skrivet: december 02, 2011, 21:00:09  »

14
Foto/Film / Visa upp era bilar, NU!!!
« skrivet: december 02, 2011, 20:06:00  »
Min 81a som jag ramlade över. Nu har man blivit fast i det här träsket också. Jag som tyckte jag var fast i nog många träsk.
Ska försöka få till lite bättre bilder senare.



15
Teknik / SV: Tempproblem B14
« skrivet: december 02, 2011, 17:25:17  »
Gjorde ett snabbtest idag då jag kom hem från jobbet. Snodde stektermometern av sambon och stoppade ner den i kylaren. Den visade 86 grader ganska så snabbt. Med andra ord är det bara tempmätaren/temgivaren som visar lite fel.
Då återstår det bara att få lite mer fart på mätaren eller givaren så slipper det se ut som bilen är kall.  8)

16
Teknik / SV: Tempproblem B14
« skrivet: december 02, 2011, 06:08:18  »
Så du menar att vattenpumpen ska vara dålig och därför kyla ner motorn för mycket? Känns lite bakvänt. Om pumpen skulle vara dålig så inbillar jag mej att det blir dålig cirkulation och då även för hög motortemp? Är jag helt ute och cyklar?

17
Teknik / Tempproblem B14
« skrivet: december 01, 2011, 21:41:50  »
Har sökt på forumet och det där med värmen verkar vara ett populärt ämne. Dock hittade jag inget som passade mitt problem som handen i handsken.
Har alldeles nyligt köpt mig en 343 -81 med B14. Märkte redan på hemresan från säljaren att tempen inte gick upp nämnvärt. Byte av termostat så klart tänkte jag. Så jag köpte mig en ny termostat och bytte den. Blev inte så mycket bättre enligt mig, testade då spola igenom kylsystemet tills det bara kom klart vatten. Fyllde på med ny kylarvätska och drog iväg. Resultatet blev det logiska så här i efterhand - den vart ännu svalare!
Har värme i kupén men jag har dålig erfarenhet av 340 så jag vet inte om det är bra värme. Har heller inte varit direkt kallt än heller. Runt -/+ 0 har det varit.

Någon som har en bra idé?

18
Trimning / SV: trimma en Remjohan?
« skrivet: december 01, 2011, 21:14:26  »
Med tanke på att vissa skotrar har från 120hk och uppåt så borde det finnas remmar att tillgå från skotervärlden. Dock är inte remmarna gratis och de håller inte särskilt länge på en skoter heller. Dessutom är det viss skillnad med 60 hk/1000kg och 150hk/300kg. Man får dock tänka på att det är 2 remmar på bilen och 1 på skotern. Kan bara vara till fördel.
Gå in med måtten på en rem till en skoterhandlare och fråga efter det bästa de kan få fram.

Sidor: [1]