Jag skulle rekomendera följande vid komplett bromsrenovering:
Fram:
Bromsskivor.
Bromsbelägg.
Skrikplattor (om det inte redan sitter på dom nya beläggen).
Tänk på att rengöra alla glidytor ordentligt, kontrollera tätningen runt kolven (är det hål på den så sitter kolven fast innom ett år eller 2), använd kopparpasta på beläggens glidytor.
Bak:
Bromsbackar.
Monteringssats (fjädrar mm.).
Bromscylindrar.
Här gäller samma sak, rengör ordentilgt. Använd inget fett i trumman, lite 5-56/MoS2 olja eller linkande på dom rörliga mekaniska delarna.
När man luftar bromsarna så börja med nippeln längst ifrån huvudbromscylindern. Alltså höger bak, vänster bak, höger fram och vänster fram. Prova hur det känns, är det svampigt så upprepa tills det är bra.
Hur mycket bromsvätska som går åt är omöjligt att säga. 1liter brukar man ta om man ska byta bromsvätska i en bil. Men har man luft i systemet och den ligger på ett dumt ställe så kan det behövas mer. Har själv använt nästan 5liter på en bil som strulade, det va en Golf 3 -97.
Vart man ska köpa delar och bromsvätska avgör man själv. Det beror ju på hur mycket man vill betala samt vilken kvalité man vill ha på delarna och vätskan. Bromsvätskan ska va av DOT4 det är det viktigaste.