Författare Ämne: Handbromsen tar inte  (läst 3281 gånger)

anders

  • Nykomling
  • *
  • Antal inlägg: 2
    • Visa profil
Handbromsen tar inte
« skrivet: november 10, 2005, 14:33:02 »
Hej!

Jag har ett problem som jag inte förstår mig på, handbromsen tar nästan inte alls.
Först trodde jag att det hade med wiren att göra, så jag spännde den. Visst blev själva spaken trögare, men bromsverkan blev inte bättre. Så jag tog och plockade isär trumman, och kollade ifall det funkade där och allt såg okej ut, fast bromsbackarna(om dom nu heter så) rörde sig knappt när man drog handbromsen. Det ser precis likadant ut på båda sidor. Någon som har något förslag på vad man kan göra?

Mvh
/Anders

Freedo

  • Mycket aktiv medlem
  • ****
  • Antal inlägg: 567
    • Visa profil
Re:Handbromsen tar inte
« Svar #1 skrivet: november 10, 2005, 19:11:56 »
Börja med att kolla upp så att alla leder och rörliga delar går lätt och fint.

Det sitter ett länkage från främre vajern till de båda bakre under bilen. Lite framför växellådan om jag inte tänker helt fel. Om den har rostat ihop och kärvar så kan du få det symptomet att spaken känns tung/trög men backarna i trumman inte rör sig tillräckligt för att bromsa.,


Lycka till, och välkommen till 300Power Club!


« Senast ändrad: november 10, 2005, 19:13:25 av Freedo »

anders

  • Nykomling
  • *
  • Antal inlägg: 2
    • Visa profil
Re:Handbromsen tar inte
« Svar #2 skrivet: november 10, 2005, 20:14:47 »
Tack för svaret och välkomnandet!

Stämmer att länkaget sitter lite framför växellådan och precis som du sa så har jag smort upp det, samtidigt som jag spände den, tyvärr hjälpte det inte.

Jag funderar på om det kan ha att göra med "armen" som går ut från trumman och sitter fast i wiren, det kanske kan vara så att den inte är tillräckligt rörlig? Har försökt att jucka på den, men den rör sig inte mycket alls. Kan den gå att byta kanske?

/Anders