Då jag själv jobbar som mekaniker så kan jag va lite partisk i mina uttalanden, men försöker va så opartisk som möjligt.
Självklart är det fel att åka ut och piska en kundbil. Fast det finns kunder som gnäller väl tidigt.
Att provköra en bil innan, under och efter reparation är nödvändigt för att man ska kunna göra sitt jobb så bra som möjligt. Kunden betalar ju ändå för att få bilen lagad och vill inte behöva komma tillbaks.
Sen hur långt man får/behöver provköra är ju skilnad mellan hur erfaren man är som mekaniker, hur ofta felet uppstår, längd till lämplig provkörnings sträcka mm.
Ex. Har en kund ett vindbrus på höger sida i mellan 100-110km/h så ska man åka till en väg där man först kan konstatera felet, då behövs ju en motorväg (om man ska köra lagligt, som man ska om man är på jobbet), på mitt nuvarande jobb så är det bara ca 1km så det är ju ingen fara. Men på mitt gamla jobb va det över 1mil. När man gjort det och konstaterat felet så gäller det att hitta vad det är som låter, man provar något som är mest troligt och åker ut och kör igen, låter det fortfarande så blir det ju flera provkörningar mm. Så man kan komma upp i många mil utan att det för den skull är att man kört mer än vad man ska.
Litar man inte på verstaden som man lämnar in bilen på så skulle jag rekomendera er att byta verkstad.
Jag jobbar som Expressmekaniker och har stora fönster in till platsen där jag jobbar så kunderna kan se vad jag gör med bilen hela tiden om dom vill. Dom flästa sätter sig och tar en fika och läser medans andra står och kollar hela tiden. Vissa vill va med inne på platsen men det bestämmer jag själv från fall till fall, beroende på vad det är för jobb och hur kunden är. Då våra försäkringar inne på verkstaden inte täcker presoner som inte jobbar där så vill man inte ha folk där springande i onödan heller.
Kan ju tillägga att jag tar emot alla mina kunder själv och tror nog man får ett större ansvar mot kunden då man sköter hela kedjan, man vet vart kunden kommer om han/hon är besviken/missnöjd.