Att den drar mindre har jag svårt att tro då 95 innehåller mer etanol som har lägre energivärde = mindre effekt/drar mer för samma effekt. Så skulle säga fysiskt omöjligt.
Sen så beror ca 2dl/min på förarens körsätt så det kanske är så att du kört lite lugnare/mer gynsamt sen du bytte till 95.
I min Skoda kör jag bara 98 (99 iblad om jag tankar på shell), anledningen är just för att 98 är en renare bensin (mindre etanol och vissa andra tillsatser) har fått för mig att det är bättre för motorn (går säkert inte att bevisa).
I dom 300 jag harf har jag tankat 95 och alla har funkat bra, även fulsoppa man kommit över på jobbet med några % diesel i mm har åkt ner utan större skilnad i gång.
Då en 300 inte har ett så avancerat bränslesysten så gynnas dom inte av att köras på 98 som en modern bil gör.