jag är inte heller född i garaget!! Men jag uppfattar snabbt sånt som är trevligt för effekten

citerar ur KG Trimnings katalog nummer XV (vadå romerska siffror)
"Vad är portning? Det är en bra fråga som inte är så lätt att besvara. Grunden är att genom att porta ett topplock öka dess prestanda genom att förbättra dess förmåga att flöda bränsleblandningen och sedan få den att antändas ovanför kolven och på så sätt producera kraft.
Det kan betyda större ventiler, högre kompressionsförhållande, modifierade kanaler och förstorade eller endast lite putsade.
All portning och syftet är att förbättra prestandan på motorn. För att lyckas behövs följande: 1/ utrustning 2/ erfarenhet 3/ tålamod.
Att porta en topp är inte fråga om att veta vilken form
en speciell kanal måste ha. Du måste ha erfarenhet av portning för att kunna kopiera samma form för var och en av kanalerna. En del människor kan inte såga av en träbit rakt eller slå i en spik utan att kröka den. Det krävs en speciell erfarenhet och kan bara uppnås genom träning (det skall gudarna veta!) Samma sak gäller vid portning: Ju mer du håller på desto bättre och fortare går det.
Med tanke på att det tar ett proffs en lång tid att porta ett topplock så lär det ta "gör det självaren" tre gånger så lång tid. Efter att du själv provat på så kanske du förstår bättre varför det kostar. Proffsig arbetskraft är dyr och portning äter timmar. Om du köper ett billigt modifierat topplock är risken stor att man inte har lagt ner alltför mycket tid på att producera det.
Man får vad man betalar för och det går sällan att göra några klipp.
Om du själv vill försöka porta en topp:
En grundregel är att porta så lite som möjligt dvs. porta på rätt ställe i kanalen. Detta är framförallt viktigt på nyare topplock såsom 405 och 531 på B23/B230. Den viktigaste bearbetningen sker under ventilerna och i kanalernas tak. Sträva efter en bananliknande form, undvik så mycket som möjligt portning av golvet i kanalerna, vidga ej heller början på insug eller avgas-kanalerna för mycket. På de flesta toppar kan du på avgas slipa ner kullen och avgasstyrningen till lämplig form. En del gör det felaktigt även på insug. Normalt är ventilstyrningens längd på insug mycket kortare och kräver från B20 till B230 ingen kortning eler koning. FÖrbränningsrummen bör bearbetas och vid montering av större ventiler även vidgas upp. För övrigt får du "tjuvkika" på våra bilder i katalogen.
Ett mycket gott råd:
Försök inte att fräsa ventilsäten med den typ av gamla handfräsar vilka fortfarande existerar på yrkesskolor etc. Är toppen bättre begagnad samt trimmad är du dömd att misslyckas. På en sådan topp måste centreringen vara 110% riktig annars blir det garanterat fel. Lämna in toppen och ventilerna till någon som har modernare utrustning och vet vad de sysslar med. Anlitar du oss, tar vi en blygsam avgift, för tillfället 600:- per topp (4-cyl) om ventilerna är demonterade och toppen i övrigt är okej."
KG Trimnings special Topplock 200/700/900-ser B21/B23/B230
http://www.kgtrimning.com/B2123230.htmdito för turbobruk:
http://www.kgtrimning.com/B2123230T.htmMen ovanstående grejer är ganska dyra.. finns dom som gör saken lika bra men bra mycket billigare.. tex. Pacman på TPC
http://forum.turboperformanceclub.com/profile.php?mode=viewprofile&u=427hans flöden på portade toppar har rönt stor vill-ha-effekt på amerikanska turboforumet
www.turbobricks.comoch folk därifrån var beredda att skicka sina toppar till pacman i sverige och sen få tillbaks dom "lite hottade".
Även Sten Parner i Motala är ju en hejare på volvotoppar blan annat.
http://www.stenparnermotor.se/Hoppas ni inte tycker jag gör för mycket reklam nu men jag vill bara sprida kunskapen och försöker vara opartisk
