Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.


Meddelanden - Calle2

Sidor: [1]
1
Säljes / SV: Volvo 345 -87 reservdelsbil säljes.
« skrivet: april 13, 2011, 20:49:22  »
Fanns den kvar?

Visst ja. Har inte hunnit kolla. Kikar imorgon och återkommer. Jag tror att jag har en likadan fast inte från den bilen om den inte finns kvar.

2
Säljes / SV: Volvo 345 -87 reservdelsbil säljes.
« skrivet: april 11, 2011, 19:55:54  »
Finns varnings triangeln i plåt kvar? Jag saknar den, den var asbra

Får man köpa bara den?  ;D


Haha jag kan kolla om den finns kvar. Då får du absolut köpa den :P

3
Säljes / SV: Volvo 345 -87 reservdelsbil säljes.
« skrivet: april 10, 2011, 22:10:41  »
Kolla de är ju min gamla bil~

Verkligen INGEN som fick fart på motorn?

Sno inredningen ifall du ska skicka den..den var ju fin  ;) *när jag ägde den*

Haha vad kul! :)

Jodå den går, men den låter inte frisk i toppen. glömde förövrigt skriva det :P

Ja inredningen är tokfräsch, tyvärr har jag själv ingen användning för inredningen så jag hoppas att nån tar bilen och räddar den.

4
Säljes / Volvo 345 -87 reservdelsbil säljes.
« skrivet: april 10, 2011, 20:47:29  »
Som topic.
Reservdelsbil som är komplett förutom vänster lyktglas och stötfångare fram. Allt annat finns, inte körbar eftersom jag har tagit loss förgasaren.

Bilen är i gott skick, även besiktad till sista maj.


Bilen till höger på bilden!

Kom med ett bud så är den din, bilen ska bort den här veckan! annars är det skroten som gäller, har ingen plats för den!

Jag nås här eller på 0703 34 93 61
bilen finns i knutby.

Med vänliga hälsningar
Calle2

5
Säljes / SV: Volvo 343 DL 1985 (nya bilder)
« skrivet: april 08, 2011, 21:28:07  »
SÅLD!!!

6
Säljes / SV: Volvo 343 DL 1985 (nya bilder)
« skrivet: april 05, 2011, 21:07:17  »
hadde gärna hämtat den men e ju för långt =/ inte blocket då??
Ja det är en fin bil. Som sagt svajar den på tomgång men det är inget som inte går att fixa. Bara haka på en kärra och åka ;)

Jag har fått ett bud från en forummedlem som jag har accepterat och denna kommer på fredag. Tyvärr känner jag att den kommer falla bort om jag lägger den på blocket, det finns så många billiga "skit"bilar och vad jag har märkt är att dom här bilarna är inte intressanta annat än av såna som oss här på forumet.

7
Säljes / SV: Volvo 343 DL 1985 (nya bilder)
« skrivet: april 02, 2011, 17:25:11  »
SISTA CHANSEN!! TORSDAG/FREDAG ÅKER DEN TILL SKROTEN OM INGEN HÄMTAR DEN!
Synd på en schysst 340 men ingen vill ens lägga ett skambud så då går den till dom sälla jaktmarkerna!

8
Säljes / Xenonkonverterade Extraljus
« skrivet: mars 28, 2011, 16:47:59  »
Tjena.
Har tre st SIM Extraljus som är xenonkonverterade och har glödningar monterade.
Allt för installation medföljer.

Jag har tänkt mig 2500kr plus frakt eller bud.
Obs! Buntbanden sitter ej där längre!


Jag finns i Knutby och nås här eller på telefon: 0703 34 93 61

9
Köpes / SV: Lampor kofångare mm.
« skrivet: mars 28, 2011, 14:55:42  »
Tjena framlampor har jag i bra skick. även baklampor dock är blinkersen vänster bak spräckt annars i fint skick. Även även bakstöt kan ordnas. Ge mig ett bud på grejerna. eller köp hela bilen av mig för en vettig peng.

Jag finns i knutby och nås här eller på mobilen: 0703 34 93 61

10
Köpes / SV: Sommardäck
« skrivet: mars 28, 2011, 14:52:49  »
Jag har i pricnip nya däck på plåtfälg. Finns i knutby men kan mötas upp i norrort om det är intressant kom med ett bud.
Jag kan nås här eller på mobilen: 0703 34 93 61


11
Säljes / SV: Volvo 343 DL 1985
« skrivet: mars 27, 2011, 17:43:25  »
Nu SKA bilen BORT!  Ge mig ett vettigt bud så är bilen din.
Förra ägaren har ställt av den så den säljs avställd.

Men som sagt bilen SKA BORT!

Har inte plats eller tid för den så om ingen köper den så får den gå till skrot.

12
Säljes / SV: Volvo 343 DL 1985
« skrivet: mars 23, 2011, 22:42:39  »
Glömde nämna att den har 35W Xenon i helljuset.

Priset som står är bara ett riktpris, var inte blyga för att komma med ett bud, jag bits inte!


13
Historiska träffar / SV: Klubbträff i samband Elmia 22-25 april!?
« skrivet: mars 23, 2011, 13:44:11  »
Låter bra det! :D

Haha, får man fråga vad du ska göra med den? :)

Haha ja som det är nu ska det i en originalmotor och växellåda.
Så i år så blir det inget speciellt tryck i den, men det gör inte så mycket med tanke på hur den ser ut.
Kolla calle2 på garaget så ser du bilen.

Motorn på dom bilderna ska i till nästa år istället

14
Historiska träffar / SV: Klubbträff i samband Elmia 22-25 april!?
« skrivet: mars 23, 2011, 12:03:14  »
Jag kommer antagligen också.
Kommer vara i Tidaholm den helgen så jag tar Elmia på lördagen.

Dock blir det ingen 300 utan min 965a vinyltak OM den är körbar tills dess.

15
Historiska träffar / SV: Bromsbänks dag lör 9 juli 2011 !
« skrivet: mars 23, 2011, 11:47:16  »
Bilen e fan startklar o allt men vad fan sprutet klyddar och har ingen databox till min orginal härva  och på allt det så har killen som skulle köra med sin Saabtrailer kört chicken race mot en lastbil


Aj som f*n. Hoppas att det gick bra för honom.

Sen en fråga, vad är en Saabtrailer? Är det möjligtvis en saab ombyggd till biltransport?

16
Säljes / SÅLD!!
« skrivet: mars 22, 2011, 23:03:05  »
Tjena. Ska sälja 340in till förmån för min 965a.

Finns någon repa på den och lacken är ganska matt, ska dock poleras under helgen.
Nederdelen av "läppen" har rostat och lite längst ner på vänster framskärm.
B14 motorn går bra men tyvärr lite hög tomgång. Den har läckt olja runt pumpen men jag tror att jag har fått det tätt.

Inredningen ser fin ut, hittar inget speciellt att klaga på.

Ett baklyse är spräckt och det sitter front stötfångare från en -88(?).

Obs! Bilen är inte bucklig. bara testpolerad på vissa ställen!






Den är besiktad och skattad till sista maj.

Riktpris: 5000kr?
Kontaktas här eller på telefon 0703 34 93 61.



17
Klotterplank / SV: SNÖÖÖÖÖÖÖÖ!
« skrivet: mars 22, 2011, 22:05:32  »
Mina snövallar har försvunnit 1 meter på under senaste dygnet typ! Bara en meter kvar nu  :P

Men fick smiska torr asfalt idag i allafall  :D

Visst är det härligt :D

Ot: Sluta byta avatar, Såg inte att det var du som skrivit :P

18
Klotterplank / SV: SNÖÖÖÖÖÖÖÖ!
« skrivet: mars 22, 2011, 12:44:49  »
Here comes some rain on your parade.

Vaknade imorse och kunde inte annat än le som ett fån när jag tittar ut och ser att uppfarten är nästintill snöfri. Ska bege mig ut och kasta på sommardäck på bilarna om en stund. För nu får det f*n inte komma mer snö :)

19
Övrigt / SV: Rattförlängning/rattdistans, vad/var köpa?
« skrivet: mars 20, 2011, 12:40:36  »
Det är ju otroligt bra att Calle här ovan är den som driver sidan, då får du svar på produkterna direkt i denna tråden  :o  :D

Jag gissar att när det är dubbla bultcirklar är det dels Luisi och dels ett annat (Sparco?) (Riktar frågan till Calle eller nån annan som vet svaret).

Den är delad för både Luisi: 6x74 mm och sen är den delad för OMP, Sparco, Momo, Simoni, Bertini, R1 rattar m.m. 6x70mm. Mvh Calle

Edit: Fixade till citeringen bara.

20
Övrigt / SV: Rattförlängning/rattdistans, vad/var köpa?
« skrivet: mars 19, 2011, 21:08:15  »
Fast nu är det ju bara snabbfäste och inte rattnav men iaf ;)

Åh herregud. Jag somnar om. Men klart du ska ha ett snabbfäste också ;)

Också lite smygreklam, Kommer att lägga till många produkter i shopen då jag blivit återförsäljare för Ep racing så kika gärna förbi igen. Eller hör av er om det är något speciellt ni söker så ska vi se om vi kan ordna fram det.

 Mvh Calle

21
Övrigt / SV: Rattförlängning/rattdistans, vad/var köpa?
« skrivet: mars 19, 2011, 20:10:21  »
Det är jag som driver xenonljus.nu. Numera stylinghuset.se rattnaven är alldeles utmärkta enligt mig. Det är sparconav som är ett erkänt bra märke. Ber om ursäkt om det är hattigt skrivet här. Sitter på iphone och skriver.

22
Ska även tillägga att jag just hittade en leverantör på nytillverkade strålkaster till 300serien.
Nu vet jag inte om Mod gillar det här men dom får gärna flytta den rätt.

Jag har en firma som jag importerar bildelar på. Så om det är något ni vill ha tag på så tänkte jag ställa upp med mina tjänster och erbjuda mig att ordna fram stora och små partier för gruppköp längre fram.

Lägg gärna ett inlägg om vad ni vill ha tag på t.ex. xenonljus, neonljus eller billjud, detta är bara en fingervisning på vad jag kan ta fram. Ingen förfrågan är för korkad eller ointressant.

Dom mest önskade sakerna kommer hamna som en om röstning där det vinnande bidraget går till förslagslådan för att kunna bli ett gruppköp.

Som sagt vet jag inte vad Mod tycker om detta, så Mod får gärna kontakta mig om detta är helt galet.

Jag innehar F-skatt och är momsreggad. Detta gör jag för våran skull och detta ska inte räknas som reklam.

300powers ledning får gärna kontakta mig för att försöka ta fram klubbgrejer för billigare priser än här i sverige.


Med massa vänliga hälsningar
Calle "Nydligen 300 frälst" Rydstedt


23
Nu vet jag inte om Mod gillar det här men dom får gärna flytta den rätt.

Jag har en firma som jag importerar bildelar på. Så om det är något ni vill ha tag på så tänkte jag ställa upp med mina tjänster och erbjuda mig att ordna fram stora och små partier för gruppköp längre fram.

Lägg gärna ett inlägg om vad ni vill ha tag på t.ex. xenonljus, neonljus eller billjud, detta är bara en fingervisning på vad jag kan ta fram. Ingen förfrågan är för korkad eller ointressant.

Dom mest önskade sakerna kommer hamna som en om röstning där det vinnande bidraget går till förslagslådan för att kunna bli ett gruppköp.

Som sagt vet jag inte vad Mod tycker om detta, så Mod får gärna kontakta mig om detta är helt galet.

Jag innehar F-skatt och är momsreggad. Detta gör jag för våran skull och detta ska inte räknas som reklam.

300powers ledning får gärna kontakta mig för att försöka ta fram klubbgrejer för billigare priser än här i sverige.


Med massa vänliga hälsningar
Calle "Nydligen 300 frälst" Rydstedt

24
Köpes / SV: Topplock Volvo 340 B14
« skrivet: mars 15, 2011, 12:40:16  »
Tjena. Jag har ett som fortfarande sitter på bil. Vågar inte lova något om skicket men bilen går som en klocka så borde inte vara något fel. Men som alltid när man byter topp bör man riktplana det.

Pris=bud
Mvh Calle

Sidor: [1]