Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.


Meddelanden - elanen

Sidor: [1]
1
Teknik / Re:kopplingsbyte 360
« skrivet: december 29, 2005, 18:54:34  »
Är jobbigt. Bakaxeln måste släppas. Är inget för stå på gatan mekk.

2
Teknik / Re:360 GLT en kul bil, men har sina brister.
« skrivet: december 25, 2005, 18:10:15  »
Ha Ha, vilken bilägare erkänner vad dom bytt. Dom flesta säger att den gått som en dröm jämt. Fast jag spyr åt japanska bilar så är deras elektronik bäst. Bosch och andra europeiska märken, är inte i klass än på elektronik. Det är därför japanska båtmotorer är bäst. Jappsens växellådor är också på topp. Sitter ju nästan eller i dom flesta Volvo idag.

3
Teknik / Re:360 GLT en kul bil, men har sina brister.
« skrivet: december 22, 2005, 19:23:31  »
Inte nog med att mina var dåliga på elektroniken. Tändmodulen ruttnade på 88:an. Sen bytte jag databoxen också. Fast jag bytte dessa dåliga delar. Var det nåt annat som spökade. Var nog luftmängdmätaren som var keff. Sålde bort den i inbyte mot 945:an. Hörde av flera som hade haft 360 att det var vanligt med elektronikfel. Räcker ju med att titta här. Flera som har dom typiska 360 felen. Fast äldre bilar får ju en dust med all elektronik till slut. Även 945 har jag bytt en hel del på. Elektroniken är ju bilens tidiga död. Synd men så sant. Många bilar kommer gå till skroten utan en rostfläck.

4
Teknik / 360 GLT en kul bil, men har sina brister.
« skrivet: december 21, 2005, 20:19:22  »
Har ägt 2 stycken 360 GLT. Den första var en 85:a. Gick som ett skållat troll. Gick på 98 oktan. Den andra var en 88:a. Trött gemfört med den första. Fast den hade mindre kusar och med lågkompressionsmotorn. Blir inte bättre. Och den gick ju på 95 oktan. Vad jag gillade med dom bilarna. Sköna framstolar. Mysig instrumentbräda. Volvomotorn. Och den första Volvon 360 GLT:en med hög kompression. Bra väghållning (På sommaren). Dionnebakaxeln var ju kanon. Hyfsade last möjligheter. Vad jag inte gillade. Dålig elektronik (ökänt tändmodul), Databox (styrbox), Bakluckans klena lås, Oftast utan servo (fanns några som utrustats med dito), För låg på vintern (snön eller is skrapade under bilen), lätt i arslet på vintern, Dyrt att byta koppling, Jobbigt att byta vattenpump (Riva ner kylaren), sen är det väl inget mer jag kommer på just nu. Äger nu en Volvo 945-91. Saknar ibland mina 360 GLT. Var skit kul att köra. Som en liten gokart. Idag är dom ju nästan gratis. Samma med Volvo 480. Som också är en väldigt kul kärra. MVH Gunnar Jansson.

5
Teknik / Re:Start problem
« skrivet: december 21, 2005, 19:57:30  »
Låter som att den inte får soppa. Lästa får långt ner först. Bränslepumpen gick på min kärra också.

6
Teknik / Re:Start problem
« skrivet: december 21, 2005, 19:56:04  »
Ursäkta var det en förgasarmodell. Gå i genom hela tändproblematiken först. Är ju alltid bäst att grundkolla där.

7
Teknik / Re:Start problem
« skrivet: december 21, 2005, 19:54:15  »
Tjäna har ägt två stycken 360 GLT. En 85 och en 88. Vanligt fel på dessa bilar är den kassa tändmodulen. Även Databoxen (styrdonet). Kolla om du får nån ström  från tändmodulen. Nackdelen med 360 är dessa pissiga elkomponenter.

Sidor: [1]