Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.


Meddelanden - Fahlgren

Sidor: [1]
1
Trimning / SV: insprut!
« skrivet: juni 01, 2010, 00:18:51  »
Vart får systemet ström från? reläet fram vid LMM?

Japp! Och reläet är även det kopplat till tändningen (- på tändspolen om du inte kör renix) så det drar när man kör på startmotorn och får gnista.)

Okey! Tack :)

2
Trimning / SV: insprut!
« skrivet: juni 01, 2010, 00:01:46  »
du måste ha svänghjulsgivaren med för att sprutet ska lira ;)
Nej det måste han inte ha ;) svänghjulsgivaren är bara för Renix, sprutet behöver bara varvtalssignal från ett tändsystem ( t.ex från - på tändspolen).

där gjorde du min kväll! Det innebär att jag slipper grisa loss ett svänghjul från en bil på skroten  :) :D
Insprutningsnhärvann är ju separat från resten av elsystemet, så det är inte mycket jobb att ta hela insprutningshärvan och montera i din 240 ;)

jo jag såg det, såg enkel ut att demontera  :) bara styrboxen som satt ovanligt klantigt till haha

Ska åka och plocka systemet på onsdag, tack för alla svar grabbar  :)

Vart får systemet ström från? reläet fram vid LMM?

3
Trimning / SV: insprut!
« skrivet: maj 31, 2010, 23:33:32  »
ja jag kör ju med 360n sprut och brytarlöst från 240 nu jag dom sitter de ju som inbyggdhalgivare på så kanse går att få ihop not

annar är det ju enkelt att ta ett komplett lh 2.4 från en 240 och koppla in då deras motorhärva är separat från resten


mjae, lh 2,4 vet jag inte om jag tycker är så enkelt. där får man ju felkodern när man moddar tryck osv,  :( + att tändningen inte är fristående eller ställbar heller för den delen  :(

4
Trimning / SV: insprut!
« skrivet: maj 31, 2010, 23:30:46  »
du måste ha svänghjulsgivaren med för att sprutet ska lira ;)
Nej det måste han inte ha ;) svänghjulsgivaren är bara för Renix, sprutet behöver bara varvtalssignal från ett tändsystem ( t.ex från - på tändspolen).

där gjorde du min kväll! Det innebär att jag slipper grisa loss ett svänghjul från en bil på skroten  :) :D

5
Trimning / SV: insprut!
« skrivet: maj 31, 2010, 22:53:48  »
Hmm har funderat lite till nu, om det nu är så att svänghjulsgivaren inte går att strunta i. är det inte bara en vanlig varvtalssignal som ECU:n behöver? dvs att man kan mata den kabeln från
tändspolen?

6
Trimning / SV: insprut!
« skrivet: maj 31, 2010, 22:30:26  »
och rätt svänghjul ifall du kör med renix, vilket är lättast.


hade tänkt slippa allt vad renix heter och köra med en vanlig brytarlös fördelare som jag har moddat tändkurvan på..  :)

7
Trimning / SV: insprut!
« skrivet: maj 31, 2010, 22:29:14  »
du måste ha svänghjulsgivaren med för att sprutet ska lira ;)

100 % säker på det? När man kollar härvan så ser det ut som att allt som har med renixet att göra är stand-alone. 2 kablar till svänghjulsgivaren och och 3 som går in i kupen nånstans, inte till styrboxen iaf..

8
Trimning / SV: insprut!
« skrivet: maj 31, 2010, 22:27:36  »
om du ska ha de på en 240 varför inte ta ett mekaniskt sprut från 240 redan dom är ju skitt enkelt att både trimma på och koppla in??


därför att jag är gruvligt less på k-jet som strular, dessutom bromsar det en del och räcker inte till effekten heller  :(

9
Trimning / insprut!
« skrivet: maj 31, 2010, 14:37:41  »
Tja! Går i tankarna att plocka ett insprut från en 360 till min is-bil som är en 240.

kommer nog att laboreras med större spridare, skruvad LMM, bränsletryck osv..

Hittade en 360 -87 på skroten som borde bli en lämplig donator.

frågorna är då följande:


1. Jag antar att jag behöver,  LMM, spridare, boxen, härvan, TPS. nått mer? har tänkt prova köra utan
lambda, slid och kallstart tillsvidare..

2. tändsystemet (renix) är helt stand-alone, right?  Det innebär att jag istället kan åka med ett vanligt brytarlöst?

3. nån som har gjort likanande bygge eller måste jag sprätta härvan och se vilka kablar jag inte behöver?

4.Vart får sprutet sin ström i från? Reläet fram vid LMM?


Haha många frågor vart det, hoppas nån har klabbat med nåt liknande och orkar hjälpa en förvirrad sate  ;). Själv har jag mest skruvat MS.



Mvh Johan

10
Trimning / SV: Portning för 300power medlemmar
« skrivet: juni 18, 2007, 01:39:47  »
ja du ska få veta hur det går till frej  tråkigt nog så tror många att det ger hemska stora effekter

men som sagts tidigare så ger mi n typ av trimmning effekt och hyffsad ekonomi

sen som jag sagt tidigare så är inte topp effekten det intresanta UTAN vrid momentet på tiden runt 2500 varv till ca 4500 varv och ni som inte nu vet vad jag pratar om kan sluta bry er

detta göres    1  ventiler och förbrännings rum görs så det kan flyta mera gas per varv utan ngn topp eller begränsning

sen ta bort så mkt gjut skägg som bara man kan komma åt  DETTA gör att du får högre gas hastighet på samma varv tal samt bättre fyllnads grad på motorn UTAN att behöva  gasa som en idiot vilket ger bra bränsle ekonomi

 vi pratar lambda nu   det stökiometriska förhållandet vad gäller bensin kontra luft som ger effekt per varv på motorn ock vrid momentet

inga hysteriska trimningar på höga varv den typen av trimning låter jag andra ta doch så skiter jag i vad ni andra skriver   för jag har haft volvo i 22 år kan den motorn utan och innan sen tror jag dom flesta vill ha en bra effekt till billig bensin förbrukning utan att tömma tanken vid varja rödljus

och vem vill ligga på 5000 varv för att få toipp effekt varje gång  inte jag i allafall  så ni som undrar så läs dom gamla trådarna vad gäller  kammar och dyligt  det som volvo säger gäller original toppar med skräp i utan bearbetning i rummen hk  i katalogerna kan justeras upp med ca 12procent om man gör dessa enkla justeringar vad gäller bensin  gnista komp mm

jag blir  förvånad vad dåligt ni följer olika inlägg tro detta är 7 gången jag förklarar hur effekt och förbrukning  följs åt på en ottomotor   

SKÄRPNING NU!!!!!!     tack för ditt inlägg om trimmning på forumet FREJ

hoppas dom läser på lite mera nu      H


Du säger att du öppnar upp f.rummen? hur mycket då? antar att du inte planar över 2 mm. 5cc i f.rummen ger ju ca 0,5kg mindre i grundkompa.

Vad gör du på avgas/insug på säg en 530 eller en 531? Personligen skulle jag ta det väldigt lugnt med insug på en moderat trimmad sug-230. det är avgas som är proppen, ser ju ut som om ingengörerna rökt på när dom designat avgas. brukar öppna upp avgas ner mot styrningen, man får ta det lugnt i taket, då det endast är ca 5mm tjockt till vattenkanal där..

sen en motor som drar bäst mellan 2500 till 4000 rpm, blir inte spec rolig att köra, . det roliga är ju att känna att den bara "drar mer å mer upp mot varvstoppet" vrid vid 2000rpm kan man ha när man ska dra husvagn.

sen är jag inte med vad du menar ang att det stökiometriska förhållandet (14,7:1 lambda 1) ger mest effekt? eller mena du så? jag mappar mot lambda 0,85 eller 0,80 om man vill va safe, detta vid vridmax, något magrare vi maxeffekt. runt lambda 1,05-1,10 på tomgång ger fina värden för bes. ligger annars runt lambda 1 vid vanlig körning. men som vanligt, har man ingen BBlambda så e de läsa tändstift och en van "ryggrad" som gäller.. nåja, detta är hur JAG gör, anrda kanske gör annars!


Ang. förbrukning, trimmar man bilen så gör man det i 100% av fallen för att man vill ha mer å köra med, å så kommer mna ju självklart å utnyttja de nyfunna hästarna. känner man att man vill snåla så e de väl bara å hålla igen. inte går maskin märkbart dyrare bara för att man portat toppen  och monterat extraktor..hästarna måste ju komma till av nånting = mer soppa!


Menar inte å va spydig eller otrevlig, otroligt trevligt initiativ å bjuda klubben på detta, men vill gärna att du utvecklar vissa saker lite mer!

11
Trimning / SV: Portning för 300power medlemmar
« skrivet: juni 17, 2007, 14:53:27  »
Inte för å va så, vill inte såga nån. men det verkar som om många här inne skulle behöva läsa på lite om motorer och trimning innan ni lägger era pengar på nå delar.

För det första, den stora grejen är bränsle och tändläge, ni kommer att bli förvånade då ni ser hur 2 grader på rätt ställe ger enorma skillnader i körbarhet och effekt.Iaf sen ni bytt ut lite grejer.  Sen ang kammar, skillnaden mellan a-kam och v-kam är 2 hk på topp i en b230E..129 vs 131. så förvänta er inga stora skillnader som ibland beskrivs! Skulle jag sugtrimma en 230 så skulle jag satsa på en vass eftermarkskam /H-kam , porta främst avgassidan på en 405/531 och sen ett extraktor. Då blir det effekt om styrsystemet/tändningen  hänger med, men sugtrimma är DYRT om man vill a stora skillnader!  :-\

Att porta en sån topp på avgas, slipa till insug, och slipa in ventilerna tar minst 2 kvällar för mig iaf, ska man jobba med f-rummen också så blir det mer såklart. så om hasse66 gör jobbet för ca 50:- i timmen, och det blir bra, så ska ni skatta er lyckliga  ;D


/Johan

12
Teknik / Re:Hjullager + fläkt?
« skrivet: november 26, 2006, 15:32:37  »
Bilen såld nu iaf :D

13
Trimning / Re:Kam i GLT?
« skrivet: november 12, 2006, 21:35:34  »
nä det behövs nog inte, har en massa kammar liggandes redan, men tack ändå!

14
Trimning / Re:Kam i GLT?
« skrivet: november 12, 2006, 09:09:33  »
tackar, då kände jag juh rätt ändå, det var en a-kam :)

15
Trimning / Re:Kam i GLT?
« skrivet: november 11, 2006, 02:51:11  »
va? ingen som vet det? på ett forum jag trodde skulle svämma över av 360 glt??? ::)

16
Teknik / Re:Skruva på fjäder i luftmasse mätaren
« skrivet: november 04, 2006, 16:51:03  »
ok, jag kanske missförstog? det är inte en standardmotor vi snackar om?
vad är gjort isåfall?


om du ska justera soppan så är det nästan ett måste med åtminstone en smalbandare, men man ser kanppt vad man gör med en sån heller, iaf inte på lite tjockare blandningar.

jag är grymt nöjd med min innovate LM1, en av dom klart bästa investeringar jag har gjort till garaget/bilen. gillar att ha koll på grejerna och tycker det är dumt att riskera en motor när en BB inte kostar mer än dom gör idag.

men det är klart, folk har ställt in motorer efter tändstift, motor-öra och känsla i typ 100 år  ;)



Mvh J

17
Teknik / Re:EGR. Vad är det och vart sitter den?
« skrivet: november 03, 2006, 19:27:56  »
åh nej, jag som kör med sånna i 242:an.. ::) ;D

18
Teknik / Re:EGR. Vad är det och vart sitter den?
« skrivet: november 03, 2006, 19:01:52  »
funkar fint med koppar-50 öringar i toppen och sen "klämman" på det. annars går det juh att svetsa igen röret invädigt vid grenröret eller klämma det med en poligrip nånstans där det inte syns sååå mycket. typ bakanför toppen.

har blivit nya regler ang EGR, numera behöver den bara sitta där, ingen funktionskoll görs  ;D


men glöm inte bort att be  både gud och miljöpartiet om ursäkt efter ni har gjort det :D 8)

19
Trimning / Kam i GLT?
« skrivet: november 03, 2006, 17:23:20  »
Tja, vad sitter det för kam i en 360 glt-84? känns typ en A?

ska ev slänga i ett KKK 26 + megasquirt i vinterbilen senare, men tänkte sätta i en k eller v-kam tillsvidare iaf..

20
Teknik / Re:Skruva på fjäder i luftmasse mätaren
« skrivet: november 03, 2006, 17:20:25  »
hmm för mig låter det som fel väg att gå, fixa felet istället. vad har du för motor?

hur ser dina stift ut?
har du rätt soppatryck?
soppafilter?

21
Trimning / Re:drifting!
« skrivet: november 03, 2006, 16:15:56  »
Co-halten mäter dom på äldre bilar under -89. den får vara max 4,5% på bilar upp till (84?osäker) och 3,5% på bilar efter det


HC mm mäts på ALLA bilar from årsmdell -89

där är gränsvärdena

HC 100

CO tomgång MAX 0,5

CO 2500 RPM  MAX 0,3

LAMBDA 0,97-1,03


MVH johan

22
Teknik / Re:Hjullager + fläkt?
« skrivet: november 01, 2006, 21:01:49  »

Citera



Har du möjlighet att visa oss bilder på dina bakljus med alla goa mods?
Citera

tja, det kommer! har massor å göra den här veckan, men ska fösöka fixa pics nästa vecka!

23
Teknik / Re:Hjullager + fläkt?
« skrivet: oktober 29, 2006, 20:03:37  »
tack för svaren  grabbar! bra fart på forumet :)

har kollat på bilen nu, har bara haft en 360 innan, och den har juh för bövelen utvändig fläkt, då ede juh inga probz. verkar vara motstånden som har brunnit, ska fixa en ny "platta" på skroten

ska byta hjul-lager i veckan.

har fixat lite med den i helgen,

har kopplat om lite i bakljusen så att alla 4 lyser som positionssljus, backljuset är lackat rött och får numera fungera som bromsljus. det vart bra

har fixat igång dimljusen fram

servat den lite, med stift osv..

satt in en stereo + nå mds 4" fram, ska in med 6*9 bak sen

bytt tempgivare till instumenthuset

har bytt termostat + monterat elfläkt istället för org höfläkt. fläkten kommer från nån toyotajunk eller liknande, och termostaten från en 9000.
funkar felfritt, fan va mycket bättre värme det blev. har även planer på att dra en flexsalng från grenröret och upp i "kåpan" där fläkten tar in sin luft.borde bli ännu lite bättre. värme  fan jag är juh van vid 240-värme  ;D ;)


har även varit ute och provat den lite på allvar, har haft en 340 för en massa år sen på isen, men jag hade fan glömt hur det var, denna är juh GRYMT underhållande, går fan hålla huuuur brett som helst  :D sen känns den förvänansvärt pigg också, knns som mer än 115 hk, ska porta en 405 å stoppa i + en k-kam, bara jag får nå tid över..roligare vinterbil måste vara svårt å hitta!




/johan

24
Teknik / Hjullager + fläkt?
« skrivet: oktober 24, 2006, 22:43:03  »
Tja! första inlägget på det här forumet, så var snälla nu grabbar... ;) :)

har just köp min första 3-serien, en -84 360 GLT, får hem bilen imorn, å ska till å byta hjullager. är det nåt spec man ska tänka på vid bytet? är det som på en 240? åtdragningsmoment på muttern?


hmm en sak till, fläkten går bara på högsta, dvs 3:an. är det nå motstånd som brukar fara på dom här bilarna? hur jobbigt e de å byta fläkt om det skulle oturas å vara så illa?






Mvh Johan

Sidor: [1]