Hej! är det värt att byta sista dämparen till en fullflödesdämpare typ simons Maxi http://autokatalogen.se/wls/view_article_info.do?articleNo=45389 och hur gör jag?
har ingen erfarenhet av att svetsa så enkla tips är välkommna.
MVH//jesper
Om du menar som trim så är det nog inte värt det.
Efter mina test med ca 4-5 olika dämpare här och där har jag kommit fram till att det ska vara grovt rör framme och fullflödesdämpare framme och sen en icke-fullflödes (altså normal) dämpare bak. Detta ger mycket bättre vrid från låga varv än fullflödes rakt igenom.
Märkte en klar skillnad när jag bytte från fullflödes-tuning-blankpolerad bakredämpare till en ful-original från nån annan bilmodell-icke rakt igenomgående modell. Samma på högre varv men klart mera på låga.
Men för ljudet gör det ju stor skillnad. Lite för stor om du frågar mig..
Problemet är att röret är böjt in i sista dämparen, bara några centimeter sista biten. Dessutom sitter original upphängning där på originaldämparen. Fast den går att skruva loss om den är i vägen för nya dämparen. Och bara använda sista upphängningen eller hitta på nån egen lösning. Finns universalupphängningar hos alla som säljer Simons. Tex. Biltema, Mekonomen mfl.
Om du inte kan/vill svetsa så måste du ha en ljuddämpare med muff på som går att skjuta på originalröret om du kapar bort originaldämparen så att du får så mycket rör som möjligt kvar.
Finns nog bilder på såna här installationer i div. projekttrådar.
Så här ser det ut under min bil.. en original FRÄMRE dämpare placerad även bak. Svetsad på original rör över bakaxeln. hemgjorda upphängningar bak samt plåtbiten fram som hänger i original främre upphängning.


