1
Teknik / SV: Köpråd 343
« skrivet: juli 18, 2008, 13:53:18 »Även om du byter hela tröskeln måste du svetsa den.
Såvida inte avgasröret går av och landar på något (eller någon) ska det inte vara någon större fara, men det kommer att bröla ganska duktigt. Jag skulle nog satsa på en halvsats om jag skulle köpa nytt, då är det bakifrån främre röret du får med. Om du byter bara bakre burken och om något år eller två går det hål längre fram, då måste du sära burkarna igen och byta ut den främre = inte så roligt. Avgassystem har, precis som allt annat som ligger i saltsprutet, en tendens att bli näst intill homogent
Ang. bromskivorna får någon annan yttra sig, kommer inte ihåg hur det ser ut, men någonstans i bakhuvudet finns det något som säger att man kan vara tvungen att ta isär navet, men det kan vara någon annan bil.
Något du definitivt ska satsa på är en Haynes, värt pengarna absolut!
Okej, tack då vet jag.
Just det, det hade jag helt glömt bort. Hade en Haynesmanual till min förra bil och den var till stor hjälp.

) ska det inte vara någon större fara, men det kommer att bröla ganska duktigt. Jag skulle nog satsa på en halvsats om jag skulle köpa nytt, då är det bakifrån främre röret du får med. Om du byter bara bakre burken och om något år eller två går det hål längre fram, då måste du sära burkarna igen och byta ut den främre = inte så roligt. Avgassystem har, precis som allt annat som ligger i saltsprutet, en tendens att bli näst intill homogent 

Men ett nytt sådant kan väl inte kosta många hundralappar på skroten?
) men det var ungefär i mitten av motorutrymmet och högt upp under en kork. Kan det vara något seriöst eller är det bara en packning eller liknande som ska bytas?