Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.


Meddelanden - Jensen

Sidor: [1]
1
Teknik / SV: Volvo 360-88 motorn dör vid färd.
« skrivet: maj 25, 2007, 22:27:22  »
Problemet löst. Körde på en som gjorde en felaktig vänster sväng idag och bilen blev skrot.

2
Teknik / SV: Volvo 360-88 motorn dör vid färd.
« skrivet: maj 10, 2007, 20:17:25  »
Efter jag rengjort reläet så gick bilen som en klocka. Startade direkt och gick fint fram tills förra veckan. Då dog den första gången och senast idag.

Det är när den "dör" under färd man kan hålla den levande 200-500 varv med fullgas.

Är det relät till bränslepumpen som sitter där?

3
Teknik / Volvo 360-88 motorn dör vid färd.
« skrivet: maj 10, 2007, 20:04:08  »
Hej

Har ett lite udda problem.
Har en Volvo 360 -88 som pendlar bil. Underbar bil att köra med men har ett irriterande problem.

Det började för ett tag sedan när jag trodde att jag fått slut på soppan. Bilen dog och ville inte starta. Gick hem och hämtade soppa och slog på. Bilen startade och jag körde och tankade i mer. Kom nästan hem så dör bilen igen och startar inte alls. Fick bogserat hem bilen.

Hemma så skruvade jag av slangen till Fuel railen och där kom soppa. Prövade gnistan och det var där. Tog upp alla tändstift och kollade dom och dom såg bra ut. Tändkablar bytade för inte så länge sedan. Till slut tog jag upp reläet vid massmätaren? (heter det så på volvo språk) Ialla fall boxen på insuget innan motorn. Rengjorde reläet grovt och sprutade kontakt spray. Satte i reläet och sen gick bilen igen.

Nu är problemet tillbaka men stänger man av tändningen när bilen dör och startar igen så går den.
Man kan hålla bilen igång med fullgas men då varvar den mellan 200-500 varv. Någon som kan ha ett bra svar på detta?

4
Elsystem / Re:Heljus slår ej till i spak?
« skrivet: maj 18, 2005, 20:54:14  »
Problemet löst. Spaken satt löst men jag bytade till en ny ändå för den gamla var rätt slapp.

5
Elsystem / Heljus slår ej till i spak?
« skrivet: april 07, 2005, 13:59:14  »
Tyckte detta forum var så trevligt så jag slänger in en fråga till  :)

Helljus slår ej till när man drar i spaken utan det har "fastnat" i tänt läge.
När man slår om kontakten för ljuset upp till vänster på instrumentpanelen slår det till. Förvisso ingen jätte grej men rätt irriterande att behöva vrida på heljuset hela tiden.
Blinkers fungerar som det skall.

6
Teknik / Re:Kylare till 360GL -88 Passar det från andra 300?
« skrivet: april 07, 2005, 13:19:42  »
Tack för snabbt svar.

1000 spänn är en bit över budget för denna bil...

7
Teknik / Kylare till 360GL -88 Passar det från andra 300?
« skrivet: april 07, 2005, 13:11:34  »
Ja som Topic

Sambon har en 360GL -88 som kylaren är helt värdelös på. Tänkte jag skulle byta. Men det är ont om 360 på skrotarna och vill inte lägg en förmögenhet på en kylare.

Så passar en kylare från nån annan i 300 serien eller nån annan Volvo kanske?

/Jensen

Sidor: [1]