1
Säljes / SV: Dragracing Volvo 343
« skrivet: april 12, 2026, 16:08:00 »
SÅLD!
300power dekalen finns nu att köpa på Dekaltrim.nu.
Klicka på Klubbar och sen 300_power.(300power medlemmar har 15 % rabatt)
Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg i områden som du har tillgång till.



Måste bara fråga vad du kör med för topplagringar till fjäderbenen? Såg ju ut att passa bolt on?
Riktigt häftig bil du fått till! Lycka till med motorn.
Mvh Ken
Skickat från min SM-G991B via Tapatalk
Tror inte det bara är storleken på cylinderloppen som är problemet, tror det är värre om de är ovala.
Går det att hitta ett annat block/motor som skulle vara bättre och kanske tom va färdig borrat med överdimensionskolvar, eller är dessa motorer dyra och ovanliga?
hahaha, precis så är det! Ska prata med tomtemor...
Ja, ja hur som helst så får jag nu ta ett beslut att antingen borra för överdimension eller sätta ihop motorn som köra med den som den är medans man sparar ihop pengar.


Någon som har ett passande objekt? Någon intresserad?
Det finns en potential i bilen för att köra riktigt fort, men det handlar om att uppgradera motorn och bränsle och en del kunskap så klart för att få ner fästet. Sen vet jag inte om jag vill köra så där ruskigt snabbt längre. Hade någon tanke från början att kanske köra i super comp klassen (index. på 8,9s). Att gå upp i den klassen kräver pengar att också uppgradera drivlina och en del grejer gällande säkerhet så som ex. skyddskläder och en del saker runt motor och växellåda måste ha certifierade prylar som ska besiktigas eller bytas med jämna mellanrum. Så med det i tanken så kanske jag nöjer mig med att ligga runt låga 6 sec repor på 201m (motsvarar ungefär 10 sec på 402m). Men man ska aldrig säga aldrig. 







tackar tackar för hejar ropen. Vi får ser hur det går, men oavsett prestation så kommer 340 att sticka ut i bland startfältet. Time to shine!



Luktar racebil , om du frågar mig!!
Den nya konvertern kräver helt andra inställningar än den gamla. Nu handlar det om att förstå hur man nyttjar den på bästa sätt. Blir till att fortsätta med test n`tune, men det känns som att vi (jag och bilen) är på rätt spår i alla fall.... 


Nu håller vi tummarna för en bra bilsommar.
men det blir efter 30 maj då basen "öppnar" igen enligt anvisningarna.

Snyggt och prydligt. Uppstarten närmar sig. Ladda kameran för vill se!!
Jo finns inte mycket som slår turboljud
Justerade wastegate så mjuk som möjligt, dom öppnar då vid 0,8-0,9bar.
Lagom för en diesel, räknar med att köra 1,5-2,0bar laddtryck
Hade dock gärna haft 0,5bar öppningstryck då planen är att ha arduino-styrd laddtrycksreglering så blir nog att leta reda på 0,5bar klocka och beställa.
, men förmodligen en av de viktigaste delarna på hela bilen. 



Visste inte att det fanns kod till diesel.
Motivation att fixa med kablaget i 360in är en bristvara och har även det bidragit till att det drar ut på tiden.
..........
Arduino-styrningen av glödrelä m.m är monterad och inkopplad.
I snitt så blev det 10% på alla cylindrar och det enda stället jag kunde lokalisera där det läckte igenom var vid kolvringarna då jag bara hörde ljud från vevhuset. De värdet är helt ok med tanke på att motorns ålder, att jag bara har hornat om cylindrarna och att jag har filat kolvringarna för större spel så att det ska klara av mer värme utan att gå ihop.
