Författare Ämne: Instrumentbelysning död, 360 GLS -85  (läst 3397 gånger)

Bredställ

  • Nykomling
  • *
  • Antal inlägg: 7
    • Visa profil
Instrumentbelysning död, 360 GLS -85
« skrivet: februari 19, 2007, 11:11:24 »
När jag köpte den för ett halvår sen lös det ibland. Och andra gånger jag startade bilen lös det inte. Nu lyser det dock aldrig. Belysningen till klockan (som ju sitter i mittkonsollen) funkar dock! Säkringen verkar prima, och killarna på mekonomen trodde att det var själva lamporna, men i så fall hade det väl inte funkat ibland innan det dog helt? Låter väl som typiskt glapp eller? Men var? Snälla försök använda ord som jag begriper (ingen van mekare alltså). Tack på förhand!

Bergvik

  • Global Moderator
  • 300power orakel
  • *****
  • Antal inlägg: 2598
    • Visa profil
Re:Instrumentbelysning död, 360 GLS -85
« Svar #1 skrivet: februari 19, 2007, 11:40:18 »
har själva mätarna fungerat men bara lamporna slåknat då? har alla lamporna slocknat samtidigt eller som ett litet disco i mätarhuset?  :)

ifall mätarna fungerar så är det knappast glapp i kontakterna till mätarhuset, men det kan även vara värt att kolla upp. Fungerar indikeringslamporna för helljus, parkeringsbroms och de små lamporna alls?

Aterfallet

  • 300power orakel
  • *****
  • Antal inlägg: 1465
    • Visa profil
    • Bertilsson Auto Electronics
Re:Instrumentbelysning död, 360 GLS -85
« Svar #2 skrivet: februari 19, 2007, 12:16:47 »
På min bil var det reostaten som glappade.
Den sitter under ljusreglaget, knappen längst ned.
Enklast kollar man denna genom att skruva på den några gånger. Om inte det hjälper, peta ur kontakten med liten vass skruvmejsel, sätt ihop båda kablarna. Om det ändå inte lyser är det förmodligen som Girder skrev.
Ovanligare, men förekommande, är jordstiftet under säkringsdosan.
Det sitter bakom handskfacket och nås enklast genom att lossa pluggen i mattan under instrumentbrädans högra sida. Jordningen sitter i en svart plastkontakt med fyra stift poå torpedväggen.
Jordkabelfärgen på 300 är brun.
Lycka till med felsökningen :)
Sponsras av Bertilsson Auto Electronics.  Mitt projekt


loffe

  • 300power orakel
  • *****
  • Antal inlägg: 1583
    • Visa profil
Re:Instrumentbelysning död, 360 GLS -85
« Svar #3 skrivet: februari 20, 2007, 22:51:29 »
reostatet, det är alltså ljusregleringen? hur mycket instrument belysningen ska lysa?

Aterfallet

  • 300power orakel
  • *****
  • Antal inlägg: 1465
    • Visa profil
    • Bertilsson Auto Electronics
Re:Instrumentbelysning död, 360 GLS -85
« Svar #4 skrivet: februari 21, 2007, 00:21:56 »
Reostat, dimmer, variometer, varistor...Kärt barn har många namn, men är mest känt som ljusregleringen.
Det ska lysa två lampor i instrumenteringen, en i ljusreglaget, en i fläktreglaget, en i klockan och en i lightern.
Eftersom lamporna lyser lika mycket, slits de också lika mycket och går då ofta sönder ungefär samtidigt.
Sponsras av Bertilsson Auto Electronics.  Mitt projekt