Så då har man beställt delar av Parner idag då

Det som beställdes va följande:
1. Venolia kolvar (kolvbult, kolvringar mm. ingår).
2. H-profil vevstakar.
3. Vevlager (blybrons)
4. Ramlager (blybrons)
5. Svänghjulsbult (special, mycket starkare).
6. Topplocksbultar för 16v.
7. Högkapacitets oljepump.
Parner måste tycka jag är en jobbig jävel. Ringde honom 3ggr idag

Han ska skicka grejerna imorron eller på måndag. Hoppas på imorron efter som jag hörde på nyheterna att pakethanteringen kanske börjar strejka på måndag kl 16:00. Vill ju inte att paketet ska ligga där och samla damm!
Snackade med firman som ska borra blocket idag också och då sa dom att dom ville att jag skulle komma över med kolvarna som ska sitta i motorn, så dom kan mäta på dom så det blir helt rätt. Innan hade man fått uppgift om att man inte skulle köpa kolvar fören jobbet va klart (men det va inte från den firman, utan av kompisen som känner dom). Det va därför delarna beställdes idag. Dom trodde att det skulle ta ca 2 dagar efter det att jag kommer över med kolvarna så om två veckor så bör blocket iaf vara klart.
Hoppas på att toppen kommer imorron så kan man börja med den lite lätt nu i helgen.
Blev inget svetsande på 745an idag häller

Får ta det på måndag eller tisdag. Vill ha klart skiten nu så jag blir av med den. Får ju inte ta dit 340in fören 745an är borta. Ger snart bort den om jag inte får den klar.