Detta är en kallelse till 300Power Clubs första årsmöte. Datum: 2010-06-12
Tid: 19:00
Plats: Forumets chattfunktion
Då det är ett extrainsatt årsmöte kommer dagordningen inte följa den mall som finns i de
föreslagna klubbstadgarna, utan följande dagordning kommer gälla:
- Fastställande av närvolista
- Val av styrelsemedlemmar för kommande verksamhetsår. Till styrelsemedlem kan samtliga på forumet registrerade användare väljas. För att kunna väljas krävs deltagande i årsmötet eller medgivande för att kunna väljas i sin frånvaro. Följande styrelsemedlemmar skall väljas:
- Ordförande
- Kassör
- Aktivitetsansvarig
- Minst 2 övriga styrelseledamoter
- Fastställande av klubbstadgar
- Fastställande av medlemsavgift för kommande verksamhetsår
- Val av forummoderatorer på tillsvidarebasis. För att kunna väljas till forummoderator gäller samma krav som för att bli styrelsemedlem. Styrelsemedlemmar kan vara forummoderatorer och vice versa. Sittande forummoderatorer kan omväljas utan närvaro eller särskilt medgivande.
- Förslag på aktiviteter under kommande verkamhetsår
- Övriga frågor
Då detta möte kommer avgöra vilken väg klubben väljer nu när vi försöker ta den till nästa nivå är det viktigt att alla som önskar vara med och påverka deltar i mötet. Har man ett förslag som man önskar ska införas på dagordningen skall detta presenteras i den här tråden senast 5 dagar innan mötet.
De kanske viktigaste frågorna för mötet är val av styrelse och fastställande av klubbstadgarna, därför är det särskilt viktigt att ni som ämnar deltaga läser igenom det förslag på stadgar som finns
här och funderar över om det är något ni vill lägga till/dra ifrån eller ändra, samt funderar på vilka som kan vara lämpliga som styrelseledamoter.
För tillfället har vi följande nomineringar:
Ordförande: Mefistofeles
Kassör: Kurre86
Aktivitetsansvarig: Peter Schmidt
Övriga styrelsemedlemmar: Frej, Kullke
Det är helt OK att nominera sig själv till en post, bara skriv det i den här tråden senast 7/6-2010. Man kan även nominera andra; dessa måste dock ge sitt medgivande innan de förs in på listan över nominerade. De som skrivits in som nominerade på listan ovan anses ha givit sitt medgivande att väljas in i styrelsen på den post de nominerats till i sin frånvaro.