Jag sitter här och funderar lite över diffar till våra bilar, en sak jag upptäcks skulle vara bra att ha är lite mått på diffen. Någon som har en diff liggandes som känner för att mäta?
Det jag främst är intresserad av är innermåtten på diffhuset (framförallt bredden) samt bredd och diameter på själva diffen... Finns här någon som kan bidra?
Jag kan bidra med exakta mått imorgonkväll om du vill.
Bredden på diffhuset har inte så stor betydelse, för det är ju stora hål på sidorna så det går att ha bredare diff när man gör nya lagerhus som man flyttar längre ut.
Min diff kommer bli ca20-25mm bredare än original och det är det högra lagret som jag då flyttar ut en bit.
Kronhjul är en del av diffen i 360 men det kanske du vet, finns ju lite bilder på sid 7 och 8 i min projekttråd
http://www.300power.com/forum/index.php?topic=2465.240 där det i nuläget står stilla med diffbygget men jag ska nog komma igång med det igen de närmaste dagarna.